Důvody úrazů

V posledních letech lyžaři často odjíždějí na zahraniční sjezdovky, které jsou lépe upravené, ale mnohdy také vzhledem ke zkušenostem našich lyžařů nebezpečnější. Přeceňování vlastních sil je tedy jedním z hlavních důvodů stálého navyšování úrazů na lyžích.

Umělý zledovatělý sníh představuje další velké riziko, srážky a pády na tomto sněhu jsou mnohem nebezpečnější než na sněhu přírodním. Celkově je přírodní sníh kombinovaný s technickým tvrdší a rychlejší.

Opouštění oficiálních sjezdovek a lyžování na místech tomu neurčených. Hrozí zdenebezpečí lavin a pádů do ledovcových trhlin.

A v neposlední řadě jsou důvodem úrazů časté srážky lyžařů a snowboardistů. Rychlost i styl jízdy se u těchto sportů lyší a společně na jedné sjezdovce se mohou tito sportovci vzájemně rušit.

Úrazy sezóny 2011/2012 dle statistiky Horské služby:

Činnost při nehodě

součet

lyžování sjezdové

3519

lyžování běžecké

336

snowboarding

1776

Úrazy na českých sjezdovkách v sezóně 2011/2012

  • nejvíce úrazů se stalo v Krkonoších (2490 výjezdů sanitky, z toho v 1154 případech šlo o zranění dolní končetiny, vážnějších zranění břicha a pánve bylo 76)
  • při sjezdovém lyžování jsme si na českých horách způsobili 3519 úrazů, při snowboardingu 1776
  • při zimních sportech v horách zemřelo 17 lidí, celkem 222 bylo bezvědomých
  • zlomenin jsme „nasbírali" celkem 1746
  • celkový počet zásahů byl 6484

Co říci závěrem? Buďme na horách neustále a ve všech chvílích opatrní, ať se naše zimní dovolená nestane naší noční můrou!

 

Autorka: Jitka Suchánková.

Zdroj: Zdravě.cz

Dostupné na: http://zimni-sporty.zdrave.cz/pozor-na-urazy-na-lyzich-rocne-jich-pribyva/#utm_source=RSS&utm_medium=RSS&utm_campaign=clanky