Tři turisté se v pátek vypravili z Kvildy do německého střediska Finsterau. Během zpáteční cesty se ale ztratili na hranicích. Jeden z nich už byl zcela vyčerpaný a podchlazený, proto se asi ve čtvrt na šest obrátili na záchranáře.

 

Horské službě upřesnili svou polohu díky očíslovaným hraničním kamenům. Záchranáři k nim proto vyslali dva kolegy, kteří zrovna nedaleko měřili sníh. Další k nim vyrazili ze stanice Zadov.

 

„Oba kolegové byli od turistů vzdáleni nějakých deset minut a tak k nim rychle dorazili,“ uvedl Miroslav Cinágr z šumavské Horské služby.

 

Podchlazeného muže zabalili do izotermické fólie a dali mu ze svých zásob teplý čaj a jídlo. Ostatním pak půjčili své teplé oblečení.

 

Když dorazila posádka ze Zadova, ošetřil podchlazeného turistu ještě lékař. Následně ho převezli do Kvildy. Poté se vrátili i pro zbylé dva.

„Návštěvníci našich hor se domnívají, že Šumava je mírná.

 

V takových klimatických podmínkách, jaké nyní panují, ovšem může při zbloudění dojít k rychlému vyčerpání a podchlazení,“ varoval Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.

 

Doplnil, že všichni turisté, ať už pěší či na běžkách, by měli plánovat trasy túr s ohledem na své schopnosti a v žádném případě by neměli scházet ze značených cest.

 

Zdroj: http://budejovice.idnes.cz/zachrana-turistu-sumava-08a-/budejovice-zpravy.aspx?c=A150221_094345_praha-zpravy_eb#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main