"Shodou okolností mezi nimi byla i lékařka a ta se ihned chopila ošetřování zraněného. Ten si způsobil těžké poranění hlavy a mimo jiné i velkou tržnou ránu," popsal zranění lyžaře Pavel Aubrecht, zasahující člen Horské služby Šumava.

Dodal, že muž byl v částečném bezvědomí. Se záchranáři nekomunikoval, měl zavřené oči, ale končetinami pohyboval vcelku bez problémů. Nicméně i přesto museli záchranáři na pomoc zavolat sanitku i vrtulník.

Senior skončil v plzeňské fakultní nemocnici

Tržnou ránu pacientovi ošetřili, zafixovali ho do vakuové matrace a převezli ke stanici Horské služby pod sjezdovkami.

Tam zraněného předali posádce sanitky, která ho odvezla na místo přistání vrtulníku leteckých záchranářů. Ti seniora přepravili do Fakultní nemocnice v Plzni.

"Nemít přilbu na tvrdém a zledovatělém povrchu sjezdové trati považuji za naprostý hazard. Troufám si říci, že pokud by v tomto případě muž přilbu měl, možná by došlo k otřesu mozku, ale určitě ne k tomu tržnému poranění hlavy," důrazně varoval náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura s tím, že nutné je též dodržování Desatera FIS pro bezpečný pohyb na sjezdovkách (desatero najdete ve formátu pdf na webu Horské služby zde.)

 

Zdroj: Idnes.cz

Dostupné na: http://plzen.idnes.cz/senior-lyzar-zraneni-hory-zachranna-horska-sluzba-fws-/plzen-zpravy.aspx?c=A140203_140649_plzen-zpravy_pp#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main