Loni Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na hlavu jednoho klienta v průměru vydala 22 885 korun, letos tato částka bude činit 23 842 korun.

V praxi to podle představitelů pojišťovny může znamenat, že bude přístupnější biologická léčba roztroušené sklerózy či nádorů. Víc pacientů by se pak mohlo léčit v domácím prostředí. Krok pojišťovny by mohl zlepšit i situaci zadlužených nemocnic a lázní, které přišly o velkou část příjmů změnou v říjnu 2012 (více o změnách v seznamu diagnóz léčených na pojišťovnu čtěte zde).

Nejvyššího navýšení úhrad se letos dočkají nemocnice. Výhled VZP říká, že přidáno dostane 136 z nich. Pojišťovna zároveň připouští, že 13 špitálů bude mít méně peněz než loni. Konkrétní však nebyla, uvedla jen, že jsou to nemocnice, které proměnily svůj lůžkový fond.

Na svém zůstanou v úhradách oproti loňsku praktici, se kterými se však pojišťovna dohodla na bonusech například za celoživotní vzdělávání. O něco víc dostanou letos zubaři, jimž pojišťovna navýšila zhruba o deset procent platbu za amalgámovou plombu.

Naopak méně peněz letos v průměru půjde do léků na recept a na povinné očkování. "Došlo k poklesu cen u vakcín pro povinné očkování. V průměru tento pokles činí 8,6 procenta. Ceny se nám podařilo díky konkurenci na trhu nasmlouvat lépe," řekl iDNES.cz náměstek ředitele VZP Petr Honěk.

Průměr v lécích na recept ovlivňuje podle něj to, že lékaři častěji přistupují na doporučení VZP, které konkrétní léky mají předepisovat, aby se ušetřilo (více o principu takzvaných pozitivních listů čtěte zde).


Kolik v roce 2014 zaplatí VZP za průměrného pojištěnce

Kolik v roce 2014 zaplatí VZP za průměrného pojištěnce

"Zdravotně pojistný plán počítá s navýšením nákladů v roce 2014 přes pět miliard korun," oznámil ředitel VZP Zdeněk Kabátek. To znamená, že pojišťovna předpokládá, že letos na zdravotní péči rozdělí zhruba 148 miliard korun.

VZP měla k 1. lednu letošního roku 5 milionů a 977 tisíc pojištěnců. To je 57,4 procenta všech pojištěnců v ČR.

Ve středu zveřejněná čísla vycházejí z plánu na letošní rok. Ten VZP dělala v posledním čtvrtletí loňského roku. To znamená, že nárůst zatím nepočítá s plány nové vlády. Tedy například plánovanou letošní dvoumiliardovou injekci pro nemocnice, která má kompenzovat zrušení stokorunového poplatku na den za pobyt v nemocnici. Ten se z rozhodnutí Ústavního soudu neplatí od ledna.

Pojišťovna tvrdí, že navyšovat peníze na péči může mimo jiné kvůli pomoci státu, který jí poskytl například bezúročnou půjčku, ale i úsporám. "Podařilo se nám bez dopadu na pacienta snížit náklady na zdravotnický materiál v rozsahu zhruba 300 milionů, na léky 400 milionů korun a snížit náklady na provoz pojišťovny v rozsahu zhruba 600 milionů korun," vyjmenoval Kabátek.


Autor: Hana Válková

Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/vzp-naklady-na-lecbu-letos-porostou-db5-/domaci.aspx?c=A140205_103858_domaci_hv#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main